Hilde Trætteberg Serkland
![Hilde_Trætteberg_Serkland_allbrukkrediteresSebastianDalseideDNS[24] Et gråtoneportrett av en kvinne med håret bundet tilbake, og gir et subtilt smil.](https://dns.no/wp-content/uploads/Hilde_Traetteberg_Serkland_allbrukkrediteresSebastianDalseideDNS24-scaled-1000x1100.jpg)
Aktuell med:
Hilde Trætteberg Serkland er skuespiller, tekstforfatter, låtskriver og sanger.
Hun er utdannet innen utøvende musikkteater fra Högskolan for scen och musik i Göteborg (2005-2008) og Oslo Met (2009-2011).
Har siden endt utdanning jobbet ved Oslo Nye Teater, Vestnorske Teateret, Den Nasjonale Scene og gjennom Den Kulturelle Skolesekken/ Spaserstokken.
I 2020 mottok hun NOPA sitt Kardemommestipend for sitt arbeid som tekstforfatter, og midlene i stipendet var øremerket for å videreutvikle og ferdigstille konsertforestillingen «Lille Bert og lille Ben – sanger om merkelige dyr og rabbel i magen». Denne hadde premiere på Lille Scene på DNS høsten 2021, og hadde i mars 2023 en ytterligere spilleperiode på samme teater. I alt spilte den 70 forestillinger. Musikken fra forestillingen ble gitt ut på plate høsten 2023.
I 2019 gav hun ut sin første soloplate, «Puste i firkant» med eget materiale, og hun er vinteren 2023/2024 i studio og spiller inn sin kommende plate «Overganger».
Hilde har tidligere gjestet DNS i «Hellemyrsfolket», «Historien om et mord», «Kristin Lavransdatter» og «Come From Away».